Ingo Vogelmann – Ararat

Podívejte se na 18 minutové video shrnující nejotřesnější momenty v dějinách arménského národa s podkresem od neměckého hudebního producenta Ingo Vogelmanna. Má to být ofíciální hudební video k jeho tracku Ararat, zpočátku jsem to nějak nepochopil a popravdě tomu nerozumím ani teď, proč si vybral zrovna tento materiál. S podivem ale musím uznat, že svůj úkol zvládnul brilantně, a to jak zvukově tak vizuálně.


V roce 1915 se Turci organizovaně pokusili vyhladit Armény. O této události ví jen málokdo, i když existuje spousta očitých výpovědí, turecké vládě se to daří už témeř sto let odsouvat do ústraní. Tento film se odehrává v současné Kanadě a jde o příběh arménského režiséra Edwarda Saroyna, který se rozhodne natočit film o arménském holocaustu. K tomu ovšem potřebuje někoho, kdo by mu pověděl o tomto tématu více, než ví on sám. Podaří se mu najít arménskou uprchlici Ani. U krutého vyprávění je i její osmnáctiletý syn – již čistokrevný Američan, kterého odhalení tohoto děsivého činu inspiruje k návratu do země svých předků. Bohužel zjistí, že se v zemi od tragické události nic nezměnilo… Silný příběh o jednom z největších masakrů 20. století.

Tento Kanadský film (2002) vysílala Česká Televize loni 24. 4. 2008 v den, kdy si arménský národ na celém světě připomíná tyto tragické události.

www.ingovogelmann.com

– Marden