Dj Ala – nakonec budeme všichni Klikovat

Tenhle chlapík má za sebou již spoustu vystupování v klubech jako jsou pražské Roxy, brněnská Fléda nebo slovenský Subclub. Vidět a slyšet jste ho mohli např. na HradHousu po boku minimalové legendy Jeffa Milligana, na Hrachovce, Shotgunu nebo na Summer of Love. Je to dj Ala – resident znovuotevřeného klubu Bastion35 a experimentálně zaměřených večírků s názvem Klika, které spolu s djem Subsistem pořádají už od října roku 2005. Já si s ním popovídal a pro sebe si to nenechám :o)


Čau Alo, tak na začátek nám hezky prozraď svůj statut – věk, zaměstnání, politické vyznání, názor na drogy, počet dětí a počet manželek :o)
Ahoj, je mi 24, ale připadám si občas i na 15 podle toho co vyvádíme za kraviny :o) Pracuju v Jaroměři v pobočce jednoho operátora, kterou mám na starost. Politiku neřeším, stačí když vidím moji babičku, jak je z toho všeho ve schýze. Za to mi to nestojí. Nesleduju a jsem spokojen. Drogy jdou tak nějak mimo mě, teda pokud do toho nepočítám alkohol a cigára. Jinak mi to ale nějak na lidech nevadí a rozhodně kvůli tomu nikoho neodsuzuju. Každej ať si dělá, co chce. Ženu mám jednu a jsem za ní velice rád, ale s dětma ještě pár let počkáme. Už mi to přijde jako módní trend mít děti… Já s tím ale ještě počkám, myslím, že není kam spěchat. Už tak je ten svět dost uspěchanej, tak proč to ještě podporovat.

Tak malinko o tobě už víme, přejdeme rovnou k hudbě… napadá mě, produkuješ taky?
Co se týče produkce, jsem právě na začátku, ale určitě do toho chci dát v budoucnu vše co bude v mých silách. Mám dodělaný 4 tracky, ale to bych radši ještě ani snad nikomu nepouštěl. No a doma začínám dávat do kupy pár věcí, který by se mi pro tu tvorbu hodili. Chvilinku to bude ale ještě trvat.

Dobře, nezapomeň se potom podělit… hraješ minimal, pověz mi něco o začátcích, jak ses vlastně k tomuhle hudebnímu žánru dostal – jako posluchač – a jak ses dostal k hraní, jak tě to vůbec napadlo?
Začít hrát byl můj sen už snad od té doby, co jsem byl poprvé na párty. Nakonec jsem první gramofon koupil až v roce 2002. To jsem tady potkal člověka, který si dnes říká Jazzquick a ten zrovna koupil taky gramofon a mix, tak jsme do toho šli spolu. Poprvé jsme vlastně ani nevěděli jak to zapojit, aby to fungovalo. Nakonec se podařilo a začalo se trénovat u mě doma na super zvuku ze staré hi-fi věže :o) Ani ne půl roku potom se tady v Jaroměři otevřel ještě prapůvodní malinkatej klub jménem Bastion35. Hnedka jsme tam naběhli, jestli tam můžeme zkoušet a udělat třeba i nějakou tu akci, což se nakonec povedlo… a vlastně tam fungujeme dodnes. Klub se za tu dobu o dost zvětšil a prostor je mnohem luxusnější, i když pořád to působí dost undergroundově. Co se týče minimalu, já vlastně ani nevím, jak jsem se k tomu dostal. Někdy jsem to někde slyšel a zaujalo mě to natolik, že jsem to musel začít hrát. První desky jsem koupil už někdy v zimě roku 2002 a od tý doby je kupuju pořád. Je fakt, že to ale nebyla žádná sranda to někde v tý době zahrát. Kolikrát jsem dostal od lidí takovou sodu, že jsem fakt měl chuť odejít od těch gramců a hrát to už jen doma. O tom by mohl nejvíc povyprávět asi Subsist jakožto průkopník. Nakonec jsem ale vždycky zůstal a příště to zase někde zahrál a pak se i povedlo to alespoň trošku profláknout. Dneska už je to konečně bráno jako součást scény, i když nynější minimal je zase něco jinýho, než co býval.

Pamatuješ na první setkání s elektronickou scénou jako takovou?
No to jsem byl ještě hodně malej capart. Vlastně první ty vály co mě oslovily byly od lidí jako U96, KLF, Dr. Alban, pak to přešlo k Prodigy, Chemical Brothers a samozřejmě Kraftwerk. První věc takovýho rázu jsem slyšel asi tak v 9 letech a to už jsem na to řádil jako šílenec.

Ok, k djingu a technice, z čeho vlastně hraješ, pořád desky?
No já to mám asi nějak po mámě to hudebnictví – Hraju pořád s desek a asi u toho i zůstanu. Kolikrát jsem přemýšlel, že bych si pořídil něco jako Traktora nebo Serato, ale deska je prostě deska. Až mě z toho tahání desek začnou bolet záda, tak možná přesedlám :o) Navíc mám v deskách i takovej sběratelskej koníček, takže desky budu stejně kupovat pořád.

Hraješ sám, hraješ se Subsistem… hrál si ještě s někým jiným společně?
Se Subsistem hrajeme dost často a je to docela sranda tyhle společný vystoupení, děláme u toho hrozný kraviny, až si pak občas řikám, jestli to nebyla spíš ostuda :o) Jinak ještě hraju samozřejmě s Jazzquickem, s kterým jsem začínal a občas s Carlem Kingem z Prostějova. S ním si hudebně taky parádně sedíme. Tady je kdyžtak nahrávka společnýho setu. Jinak si rád zahraju prakticky s kýmkoliv, kdo hraje alespoň trochu podobnou, nebo podobně rychlou hudbu.

Když hraješ s někým, jak to vypadá?
Většinou je to hraní ze 4 gramofonů. Když ale nejsou k dispozici 4 gramofony, musíme se holt střídat po desce.

Vůbec, jak to máš teď s hraním? Jsou i nějaký rozumný nabídky?
Hraní je teď vcelku dost, viz. myspace. Občas jsou i nějaký ty rozumný podmínky, ale že by se tím dalo uživit, to zrovna ne.

Klika :o)
O Klice by se dalo dlouho vyprávět. Vzniklo to tak, že jsem jeden čas hrával v klubu Fastwell ve Vysokém Mýtě. Jednou mi zavolal Subsist, jestli by tam nešla udělat čistě minimalová akce, tak jsem se zeptal a od majitele jsem dostal souhlas. Původní záměr ani nebyl dělat pravidelnou klubovku, ale jen si tam tak prostě zahrát. Chtěli jsme tomu dát zároveň nějakej českej a jednoduchej název a tak Subsist vymyslel Kliku. Dodnes si pamatuju na první díl. Tenkrát jsme tam přijeli a bylo tam asi 20 lidí. Jenže tam se předtím poslouchal akorát jungle a systémy, tak jsme si říkali, jestli nakonec ještě nedostaneme přes držku, když to tam začnem hrát :o) Ale asi v půlce akce koukám a vidim všechny ty junglisty, jak se pohupujou na place a nakonec se to zvrhlo i v docela parádní mejdan. A tak jsme se rozhodli v tom pokračovat. První díl se konal 19.10.2006. O rok později jsme ve stejném klubu dělali první narozeniny a zároveň 10. díl Kliky. To už tam hrála Robin Judge z Kanady, Milosh ze Slovenska a bylo tam 150 lidí, což byl narvanej klub.

Nakonec je z Kliky taková putovní akce, jezdíme vlastně po celých Čechách, ale základna Kliky je v jaroměřském klubu Bastion35, kde je neskutečná podpora fanoušků, kteří dokáží udělat vynikající atmosféru. Nedávno byl 33. Díl, což je myslím důkaz úspěchu. Za tu dobu jsme pozvali hafo českých, ale i zahraničních DJs jako třeba Portabla, výše zmiňovanou Robin Judge, pár djů z Polska a ze Slovenska. Na posledních dvou ročnících festivalu Hradhouse jsme měli KLIKA stage a když se Subsistem někde vystupujeme tak se vlastně prezentujeme taky jako projekt Klika nebo Klikaboyz. O Klice by se ale dalo povídat ještě hodiny :o)

Chystá se další díl?
Jo jo určitě, zatím máme naplánovanou další Kliku na 14.3. v klubu Bastion35 v Jaroměři, ale je možný, že ještě uděláme někde jednu nebo i víc Klik :o) 28.3. ať se připraví v klubu Pinocchio ve Vyškově.

Ok, koukej mě informovat – ať si Electronicmusic.cz taky zaklikuje a je v kondici :o) a dík za pokec!
Jasně, nakonec budeme všichni klikovat! Měj se!

Poslechněte si Alův set

www.myspace.com/robotnikala
www.myspace.com/klikaboyz
www.idj.cz/ala