Andrea Fiorino – zkus třeba ve Španělsku prodat Květoslav Opletal Mastermix :o)

Andrea Fiorino, narazil jsem na něj asi stejně jako vy. Všudypřítomný Mastermix, který na vás vykukuje téměř na každém webu, kde se dají najít nějaké ty sety ke stažení :o) no a ten jejich charakteristický zvuk, veselý house, vokály, týden co týden.
Říkal jsem si, že s Fiem udělám rozhovor, podle fotek vypadal na náctiletého klučinu… a tak jsem mu poslal mail.


A Fio se ozval a krátce na to jsme se elektronicky sešli (už je to asi rok zpátky). Snad čtyři hodiny jsme žvanili o všem možným, jen ne o ničem, z čeho by šel dát rozhovor dohromady :o) Pamatuju si ale, že jsem se skoro celou dobu řehtal a taky si pamatuju některá tajemství, která mi Fio sdělil.

On totiž tenhle náctiletý kluk je vysokoškolák, pracuje a v červenci mu bylo třicet! Mě osobně to teda hodně překvapilo a nedalo mi to, abych nezačal zkoumat, co za tím je. Nějaký lektvar, hopsinky od gumídků, nebo že by se koupal jako Obelix v něčem… nevím, možná je za tím ale něco mnohem jednoduššího a to je fakt, že Fio je obrovsky pozitivní člověk. Pořád se usmívá, nemračí se, prostě vyzařujě z něj pohoda :o) musím na tomhle zapracovat.

Následující rozhovor je už ale aktuální a dozvíte se v něm vše podstatné o pořadu Mastermix, o klubové noci Mastermix Live! a Fever, o Fiově tvorbě a taky o autíčkách.

Fio, Nejdřív něco na zahřátí – proč si vlastně říkáš Andrea Fiorino? :-)

Na tuhle otázku jsem odpovídal už nejmíň tisíckrát, takže bych měl během vteřiny z rukávu vysypat nějakou našprtanou odpověď. Ale já to dnes zkusím velmi stručně a snad i trochu originálně :o) Můj pořad Andrea Fiorino Mastermix dnes vysílá už 13 rádií v 5 zemích (když pominu, že internet je globálním médiem bez hranic). A zkuste třeba ve Španělsku nebo ve Velké Británii prodat Květoslav Opletal Mastermix :o)

To chápu :o) zmínil jsi Mastermix, tak zůstaňme u něj – vysílá ho 13 rádií, se železnou pravidelností se objevuje pondělí co pondělí ke stažení taky na našem serveru – jak tohle všechno stíháš?

I když moc rád cestuju, tak rozhodně není v mých silách všechna ta rádia během týdne oběhnout osobně :o) Jedná se o předtočenou mixovanou novinkovou hodinovku, která vzniká v mém domácím studiu v průběhu víkendu (někdy, pokud je víkendový program náročnější, i v týdnu před) a během dalšího týdne ji vysílá zmíněných 13 rádií a objeví se i na několika internetových serverech zaměřených na taneční hudbu včetně toho vašeho (+ samozřejmě na mých vlastních internetových stránkách www.fiorino.dj a nově taky na www.mastermix.cz).

Máš i nějakou zpětnou vazbu od lidí, co pořad poslouchají? Nemrzí tě občas, že nejsi naživo ve studiu a posluchači ti třeba nemůžou zavolat?

Posluchači mi sice nemohou v reálném čase zavolat, ale můžou mi napsat mail, nebo vzkaz na Facebooku, a taky tak celkem čile činí – díky vám všem ;o) Nicméně vím, že „živé“ hostování v rádiu má taky svoje kouzlo, takže se čas od času (v poslední době cca jednou měsíčně) objevím v „konkurenčním“ :o) pořadu Nightclubbing na brněnském rádiu Kiss Hády, kde to s jeho strůjci Davidem Monterou a Murphym FF vždycky pěkně roztočíme :o) V nejbližší době bych se tam měl ukázat ve čtvrtek 19. listopadu, kdy se tam chystám dělat promo dalšímu dílu svojí pravidelné noci Fever.

O Feveru jsem toho já osobně hodně slyšel, ale přibliž tuhle „sedmdesátkovou“ taškařici čtenářům, kteří neví, o čem je řeč.

Jsem rád, že náš už několik let k dokonalosti pilovaný disco večírek předchází jeho pověst :o) Fever je jednoduše o tom, že se všichni přestrojíme do dobových převleků a užíváme si atmosféru zlatého věku stylu disco, let sedmdesátých. Známé DJe tak můžete vidět a slyšet v pro ně netradičních rolích, celou nocí pak návštěvníky provází náš konferenciér, následník moderátorského krále Dona Cornelia a kazatel „lásky, míru a soulu“, Don Robustus, který vyhlašuje všelijaké zběsilé soutěže o ceny a hecuje jejich účastníky k nadlidským výkonům, za které je ale samozřejmě vždy náležitě odmění :o) O Feveru by se toho daly, vzhledem k jeho dnes už více než tříleté historii, popsat stránky, ale nejlíp každý, kdo je aspoň trochu zvědavý, jak to celé vypadá v reálu, udělá, když se staví v sobotu 21. listopadu do 7. Nebe v Brně, kde to v devět večer zase po půl roce vypukne. Zbývá jen dodat, že v disco přestrojení je na Fever vstup zdarma! ;o)

Prima, budu tam! :-) (samozřejmě lžu, abych byl cool) Pořádáš ale krom Feveru i nějaké jiné, „současnější“, akce?

Fever je pro nás především relaxací a děláme ho aktuálně cca třikrát do roka, gró pro mě ale představuje Mastermix Live!, což je noc vymyšlená na podporu mého pořadu. Domovským klubem noci je 7. Nebe v Brně, kde se Mastermix Live! koná každé dva měsíce, hostujeme s ním ale taky po klubech v celé ČR i v zahraničí. Party je postavená na společném setu DJe a muzikanta, což jsem já a zpravidla můj „dvorní“ performer, vokalista a saxofonista eL Jay. Vyjímky ale potvrzují pravidlo, takže na jedné z letošních brněnských Mastermix Live! parties mě doprovázel pražský kytarista Ondřej Fišer a v plánu je v brzké době taky vystoupení s baskytarou. Celý set je vždy pečlivě zaznamenán a sestřih toho nejlepšího je poté odvysílán jako jeden z dílů pořadu Andrea Fiorino Mastermix, takže i naši fanoušci z druhého konce světa mohou na vlastní uši :o) okusit atmosféru našich večírků. Videa z posledních proběhnuvších Mastermix Live! parties (a nejen ta) můžete shlédnout na adrese www.youtube.com/djandreafiorino.

A nejbližší Mastermix Live! náš čeká kdy a kde?

Do konce roku jsou v plánu ještě dvě Mastermix Live! akce – v pátek 20. listopadu v Piano Cafee v Holešově a v pátek 4. prosince v 7. Nebi v Brně, obě za doprovodu již zmíněného eL Jaye.

Říkal jsi, že jsi letos navštívil Ibizu. Jak bylo? Získal jsi nějaké nové kontakty?

Bylo moc fajn! Vidět a slyšet během jednoho týdne naživo Rogera Sancheze, Martina Solveiga, Feddeho Le Granda nebo Idu Corr a jako bonus si nechat zahrát k večeři Ericka Morilla, to člověk asi opravdu nikde jinde nezažije. :o) No a pak je tam samozřejmě moře a sluníčko a to já můžu kdekoliv. Co se ovlivnění další kariéry týče, to je myslím ještě brzo hodnotit, ale určitě jsem se tam naučil pár nových věcí o marketingu tanečních akcí a získal pár zajímavých kontaktů, takže uvidíme…

Všiml jsem si taky, že do svých Mastermixů dost často vpašováváš vlastní tracky :-), jak je to s tebou a produkcí?

V současnosti se věnuju spíš různým bootlegům a mashupům, které, jak jsi zmínil, vytrvale tlačím v Mastermixech a taky ve svých setech na parties. Není to tak náročné na čas a je to celkem vděčné téma, protože lidi slyší věci, které většinou už znají, v netradičním podání. Hodně přemíchávám i české věci, protože mě baví v house music pracovat se svým rodným jazykem. Málokdo to dělá a myslím, že je to škoda. Čeština je úžasně zpěvný jazyk a pro zahraniční posluchače Mastermixu to pak má určitě i jakýsi tajemný punc exotiky :o) Ze stejných důvodů (a taky samozřejmě proto, že originální verze těch věcí mám rád a chtěl jsem je přiblížit i svým posluchačům) jsem přemíchal třeba polské hip-hoppery WWO nebo maďarskou popovou hvězdičku Rácze Gergőa. Rád bych se ale samozřejmě posunul někam dál, takže ryze vlastní tvorba je určitě v plánu. Nějaké věci i v tomto ohledu už za sebou mám, ale mám na sebe celkem vysoké nároky, takže to zatím není nic, čím bych se chtěl nějak zvlášť prezentovat. :o)

Podle toho, co jsme zatím probrali, to vypadá, že žiješ jen hudbou. Máš při tom všem čas i na nějaké další věci?

Nejen hudbou živ je člověk :o), takže mám určitě i spoustu dalších koníčků a zálib, na které si ve svém nabitém programu vždycky rád najdu čas. Mou velkou vášní je motoristický sport – jezdím na motokárách, cestuju po evropských okruzích (zatím jen coby návštěvník) :o) na závody FIA GT nebo WTCC, proháníme s přáteli autíčka po naší monstrózní autodráze (autodromofiorino.sf.cz) a loga pořadu Andrea Fiorino Mastermix se vozí po českých okruzích na autě mistrů republiky ve třídě do 2 000 ccm z let 2008 a 2009, Zdeňka Dudy a Vládi Hladíka. Jinak mě baví třeba deskové hry, cestování (na takový ten způsob, kdy cesta je cílem) :o) nebo moderní dějiny. A v létě pak určitě už zmíněné moře a sluníčko. Koho ale nebaví, že? :o)

Nějaký vzkaz čtenářům na závěr? :-)

Poslouchejte Mastermix a mějte se rádi. :o) Na viděnou tuto sobotu na Feveru nebo na některé z příštích Mastermix Live! akcí… ;o)

Díky za rozhovor!

Jednou se určitě dočkáme Mastermixu 1000 – když Fio dodrží týdenní interval, tak to bude trvat asi 17 let :o)

Sety: Andrea Fiorino – Mastermix