Ambitech – dva cukříky a mlíko :o)

Techno, minimal, electro, liveact, práce se zvukem, vystudované daně, práce v rádiu… tyhle slova mají hodně společného s člověkem, co se jmenuje Pavel Vašíček. Ano, ten Pavel Vašíček, kterého někteří (trošku starší) z vás znají jako Mr.Finche a ti mladší jako Ambitecha. S Ambim jsme si pokecali v sobotu dopoledne, ve spěchu a nad hrnkem kafe – Ambi pije segafredo, dva cukříky a mlíko, prý pro tu zajímavou chuť :o)

Ambi, tvoje kruhy pod očima, co za tím stojí?

Co? Došel jsem ve 4 ráno. Fléda – Elektra – Dusty Kid a techno jak vyšitý.

Techno jak vyšitý?

Jo, Dusty Kid hrál až na pár vyjímek velmi ostrý techno sound, ale lidi to brali, ikdyž možná přišli na něco trochu jinýho.

Co pro tebe Ambi vlastně znamená techno?

Techno jako takový ve mě evokuje nářez, nějakým způsobem prostě pumpování a jedoucí vlak :o)

Když teda beru techno, jaký jsme ho znali ze starší éry, kolem roku 2000 to bylo opravdu techno, jak má být.

Takže síla, energie?

Ano, přesně – ENERGIE.

Asi souhlasím – kdo tě v tý době zajímal, co Toky a jeho liveact Rumenige?

Hmm, samozřejmě že Toky hrál good, ale co se týče mě, bavil mě spíš ještě deep techno sound, Toky jako takovej byl pro mě až příliš perkusivní.

Mám rád melodie a zvuky, který ten zvuk dělaj takovým deepovějším, ostré breakbeat techno bylo spíš jen celkový výplach, ale patřilo to k té době.

Vzpomeneš si třeba na nějaký konkrétní jména nebo tracky, který by si použíl jako zástupce týhle doby? (Ambi se neklidně vrtí, chce se bavit o současnosti :o)

Když se k tomu teda vrátím, svou technikou mixu mě uchvátil Dave Clarke – na akci v Brně na výstavišti, k těm trackům – určitě by tam byl Johannes Heil, něco od Heiko Lauxe, Dis X3 aka Kowalski, názvy tracků po mě nechtěj, nepamatuju. To bylo z toho deep, no a ostatní to byl samozřejmě Surgeon, Advent, Dave Clarke, James Ruskin.

OK, přejdeme k dnešku, co tě baví nebo trápí?

Určitě každej pozoruje, kam míří trend tanečního soundu – jde to čím dál více k minimalu, ten směr byl ještě před pár lety ne zcela pochopen, prostě nepatřil k hlavnímu proudu a tak byl odsuzován, ale už tenkrát se hrál, měl svý zastánce, i když v jiné formě než dnes, tak nějak míň komerční. Svůj první minimalek jsem dělal kolem 2001-2, a vím, že se s tím moc ven nedalo, lidi chtěli opravdu jen kalit na ostrý sound, ze kterého jsem začínal být postupně unavený. Tak jsem hrával Liveko tanečnějšího rázu, rychlejší, víc funky. Dnes už je ovšem doba jinde, lidi už pochopili, že k zábavě není potřeba jen výplach bez myšlenky. Určitě se teď k minimalu přiklání hodně stylů a vzniká z toho řekl bych hlavní proud, kterej dneska hraje celkem hodně DJs. Nevím jak to přesně nazvat : prostě minimal řízlej elektrem a technem.

A ten sound je prostě chytlavý, např. na Elektře je to vidět, lidi se baví a jsou to různí lidi, do kterých bys ani neřekl, že na tento styl někdy půjdou..

Já mám tuhle music docela rád a uznávám, že jako producent není jednoduchý se do takovýho soundu dostat.. Můj sound je trošičku ještě jiný, v aranžích, melodiích, různých cinkrlátkách atd.

Ale stále DEEP…

K tvýmu hraní – nikdy si tuším nehrál jako dj? Nebo ano?

Já jsem jako DJ nikdy nehrál, párkrát jsem zahrál svý tracky z CD, ale vždycky jsem byl spíš pro to liveact, proto moje cesta nebyla moc jednoduchá, prostě dělat dobrý liveko je kumšt a já to taky stále vychytávám, jsem perfekcionista, i co se týče zvuku.

Kdy a jak si vlastně začal produkovat?

Kolem roku 98 se mě do ruky dostala techno kazeta, už ani nevím, co to bylo, ale prostě to bylo v té době něco jinýho, novýho, něco, s čím nesouhlasili rodiče, prostě rebelie. Fakt nás to s kámošema bavilo, chodili sme na párty a užívali. V té době jsem rozjel svůj kompl a fasttracker a valil si v něm. No a jednoho dne jsem se objevil na nějaké free akci, pokecal s týpkem a druhý den jsem tam hrál ze dvou komplů pod širým nebem, a najednou se to začalo rozvíjet. Poté mě zastavil neznámej týpek, jestli jsem Mr. Finch (můj tehdejší nick) a začalo to : akce v Edison Garden Brno, akce tam a tam, a můžu říct že tahle doba byl kouzelná – prostě jedna velká SLAVNOST :o)

Od té doby jsem vyprodukoval moc skladeb do šuplíku a učil se na nich, hrával pod nickem Ambitech atd.. Pak jsem nastoupil jako zvukař do rádia a tím jsem trochu ztratil čas na svou produkci, ale v současnosti jsem zpět v plné síle a připraven na všechno ! Mám nový sound, a myslím, že není špatnej!

Tak a dost sebechvály ne? :o)

Jen se provař, všechno na tebe prásknu :o)

Pracuješ v rádiu, jak ses k tomuhle dostal, mělo to něco společného s tvou tvorbou?

Ano, prostě jsem končil školu, zaměření daně, ale hobby je hobby, tak jsem to zkusil a vyšlo to, samozřejmě moje produkce tomu výrazně pomohla, jako i to, že jsem v té době celkem úspěšně dopadl v nějaké italské producentské soutěži… vydali mi i track, o čemž jsem mimochodem ani nevěděl, prostě věci se dějou :o)

Rádio mi dává hodně zkušeností, hlavně co se týče práce s hlasem, i když to v tracích ani nevyužiji, ale všechno může být.

K tomu, co dělám dnes – jsou to tracky, jingly do rádií, prostě vše kolem soundu, rozjíždí se taky nějaký projekty, začínám vydávat music na labelu Naked records, chystáme projet Sexy Bonbons (Peter Pea, Luis, Mindhole + Ambitech), no a taky mám nabídky na nějaký ten remix. Práce je hodně a docela hodně lidí mě oslovuje a chtěj pomáhat z produkcí a na to už ani nezbývá moc času.

Hraní je hodně?

Hraní, to je kapitola taky, hodně hraní jsem odmítal kvůli času, prostě jsem se hodil do ústraní, není to jednoduchý při plným úvazku ještě někde v noci jezdit apod. Ale teď mám hraní na 30.1. v klubu Block a 31.1. v klubu Perpetuum na akci Elektroterapía – na což se hodně těším, rozbijem to tam ne? :o)

Je to sobota… co bude dál s hraním se uvidí, nikam to násilně netlačím, musím se věnovat produkci na nový releasy, taky se mě zachtělo udělat album, ale to ještě nějakou chvilku potrvá.

Ještě jsme chvilku klábosili, dopili kafe a Ambi šel na další schůzku, tentokrát s geodetem, protože se chystá stavět…

A teď dodatečně (31. ledna) mi Ambi prozradil, že je autorem rádiových spotů pro Citadelu, Electronic Connection, Cybertronic… co se člověk nedozví :o) o Ambim na electronicmusic.cz ještě určitě uslyšíme.

Ambiho najdete na www.idj.cz/ambitech, dál na www.exwired.org/ambitech, a ještě na www.myspace.com/ambitech, ale nejlepší bude, když se dojdete mrknout na jeho liveact osobně!